Home page > Aktuality > Výročí vzniku samostatného Československa na jižní Moravě

Výročí vzniku samostatného Československa na jižní Moravě

Uplynulý prodloužený víkend se po celé České republice nesl ve znamení oslav 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Jižní Morava v tomto směru nebyla výjimkou a nespočet měst a obcí si toto významné výročí připomnělo vzpomínkovými akcemi.

Příslušníci Krajského vojenského velitelství Brno se tak, na základě dlouhodobé spolupráce s místními samosprávami, rozjeli po celém regionu, aby si společně s jejich obyvateli připomněli tuto významnou událost a přítomností vojenských uniforem symbolizovali významnou úlohu vojáků a legionářů při formování Československa.

V některých městech, např. v Hodoníně, byly vzpomínkové akce pojaty také jako setkání obyvatel všech věkových skupin, tak, aby i ti nejmenší poutavou formou dostali první informace o tom, co to je svoboda, samostatnost a vlastní stát. Po samotném vzpomínkovém aktu zakončeném státními hymnami České a Slovenské republiky v podání Hodonínského smíšeného pěveckého sboru proto následoval i průvod světel a lampionů, který tak spolu s ohňostrojem na Masarykově náměstí rozzářil již setmělé ulice i tváře dětí. O zájmu veřejnosti svědčí téměř dva tisíce účastníků vzpomínkového shromáždění.

Vzpomínkových aktů se příslušníci KVV Brno zúčastnili v Hostěradicích, Kyjově, Brně, Znojmě, Břeclavi, Blansku a Hodoníně.

Foto: Městské úřady Znojmo, Blansko, Hodonín a Magistrát města Brna.

Fotogalerie

Nahoru